Jaka fryzura pasuje do mojej twarzy? - Krystian Wojewoda Hair Design Przejdź do treści
Jak dobrać fryzurę do twarxzy
Krystian Wojewoda Trendy

Jaka fryzura pasuje do mojej twarzy?

Chyba każdy zadał sobie choć raz w życiu pytanie: jaka fryzura do mnie pasuje? Lepiej będę wyglądać w dłuższych, wyprostowanych włosach, czy może wręcz przeciwnie – w krótszych lokach? Pytanie o to, jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy, wraca jak bumerang – szczególnie wtedy, gdy planujemy metamorfozę i szykujemy się na większe zmiany życiowe. Podstawowe zasady odnoszące się do tego, jak dobierać fryzurę do twarzy, bazują oczywiście na kształcie twarzy oraz jej charakterystycznych cechach, ale pod uwagę należy wziąć także inne czynniki, jak choćby typ sylwetki. Jeśli więc często patrzysz w lustro i zastanawiasz się: jakie włosy do mnie pasują, koniecznie zajrzyj do poniższych wskazówek na temat tego, jak dopasować fryzurę do twarzy, aby uzyskać efekt WOW.

Zacznijmy od kształtu twarzy: jak go określić?

Dobór fryzury do kształtu twarzy rozpocząć należy oczywiście od ustalenia tego, jaki mamy kształt twarzy. Wydawać by się mogło, że to banalnie proste zadanie, rzadko jednak spotkać można „podręcznikowy” kształt, który zdefiniujemy jednoznacznie i bez żadnego wahania. Próbę samodzielnego określenia rodzaju twarzy i fryzur do niej, zaczyna się od spięcia włosów, odsłonięcia czoła i policzków oraz przyjrzenia się dokładnie swojemu obliczu. Warto też zrobić zdjęcie en face lub obrysować kontur twarzy na lustrze – na przykład za pomocą szminki – by łatwiej było dostrzec kształt. Wyróżniamy kilka podstawowych kształtów twarzy…

Twarz okrągła

W przypadku okrągłej twarzy jej długość i szerokość są do siebie zbliżone. Twarz taką charakteryzują także zazwyczaj dość pełne policzki oraz słabiej zarysowane kości policzkowe i żuchwa. Linia włosów i podbródek są zaokrąglone.

Twarz owalna

Owalna twarz jest lekko podłużna oraz mniej więcej 1,5 razy dłuższa niż szersza. Szczęka jest zwykle węższa niż czoło. Ten kształt określany jest czasami także jako „twarz pociągła”, jeśli linia żuchwy jest długa i prosta, a czoło wysokie.

Twarz trójkątna

Twarz tego rodzaju przypomina odwrócony trójkąt. Szerokie czoło, wąski i spiczasty podbródek, wąskie policzki – już na pierwszy rzut oka widać, że górna część twarzy jest znacznie szersza od dolnej.

Twarz kwadratowa

Charakterystyczną cechą twarzy kwadratowej jest wyraźnie zarysowana żuchwa. Czoło i szczęka są podobnej szerokości – tak jak w przypadku twarzy okrągłej – jednak linia włosów jest raczej nieznacznie zaokrąglona.

Któraś z powyższych charakterystyk dobrze opisuje kształt Twojej twarzy? Możesz zatem przystąpić do wyboru rodzaju fryzury. Jak dobrać fryzurę i – co ważne – długość włosów do kształtu twarzy?

Dobór fryzury do kształtu twarzy – podstawowe zasady

Jak dobrać fryzurę do określonego kształtu twarzy? Naczelna zasada brzmi: fryzura powinna podkreślać atuty i maskować niedoskonałości oraz wyrównywać zaburzone proporcje. Owal możemy uznać za niemal idealny kształt, do którego pasuje w zasadzie każde cięcie i uczesanie. Co natomiast w przypadku innych kształtów? Korygujemy je włosami, by zbliżyć się do owalnego ideału. I choć zawsze jest to kwestia indywidualna, to jednak można wymienić tu kilka uniwersalnych zasad…

Twarz okrągła: jaka fryzura będzie najlepsza?

Większość osób o tym kształcie twarzy dąży do jej wyszczuplenia za pomocą odpowiedniej fryzury lub upięcia. W jakich włosach najlepiej wygląda okrągła twarz? Fryzury dla niej optymalne to przede wszystkim dłuższe włosy bez mocnego cieniowania, delikatniejsze „pazurki” czy krótkie uczesania o dużej objętości. Uwaga: klasyczny bob dodatkowo podkreśla pełne policzki! Co jeszcze powinno zwrócić Twoją uwagę przy wyborze fryzury? Niskie czoło, które w połączeniu z prostą grzywką może dodatkowo poszerzać twarz.

Twarz podłużna – fryzury, które warto wybrać

Idealna fryzura do pociągłej twarzy optycznie skraca dłuższe czoło lub szczękę; fryzury do twarzy pociągłej, szczupłej mogą również dodać lekko zaokrąglonych kształtów. Jeśli szukasz fryzury do pociągłej twarzy z wysokim czołem, idealnym rozwiązaniem będzie grzywka. Sposobem na nadanie fryzurze objętości są z kolei loki, szczególnie półdługie. A krótkie fryzury do pociągłej twarzy? Tu wybór nie jest wcale oczywisty: włosy przysłaniające twarz mogą dodatkowo optycznie ją wydłużyć. Jeśli jednak Twoje włosy mają tendencję do skrętu, burza loków to zdecydowanie świetny wybór! Szukasz fryzury do pociągłej twarzy z długim nosem? Asymetryczne cięcie z przedziałkiem z boku poprawi proporcje twarzy i nieco ją zaokrągli.

Twarz kwadratowa – która fryzura będzie idealna?

Posiadaczki twarzy o kwadratowym kształcie zwykle chcą przede wszystkim złagodzić swoje rysy. Sprzymierzeńcem w takiej sytuacji będą wszelkiego rodzaju cieniowania oraz cięcia asymetryczne. Jeśli na co dzień wolisz spinać włosy, zadbaj o to, by wypuszczać z upięcia kilka luźnych pasm. Unikaj natomiast prostych, ciężkich grzywek. A twarz prostokątna? Fryzury polecane w tym wypadku to fale, loki, cieniowane, półdługie włosy lub tak zwany long bob, czyli klasyczny bob z wydłużonym przodem.

Trójkątna twarz – jak dobrać fryzurę?

Idealna fryzura do trójkątnej twarzy to bob – klasyczny lub z loków. Wszelkiego rodzaju cieniowania, asymetrie i grzywki zachodzące na jeden bok twarzy także pięknie podkreślą jej kształt i jednocześnie nieco łagodzą rysy. Przejrzyj także fryzury damskie „do brody” z pewnością znajdziesz wśród nich coś dla siebie!

Uniwersalne zasady czy doświadczenie profesjonalisty?

Teoretycznie wiesz już, jaka fryzura do szczupłej twarzy czy twarzy kwadratowej będzie prezentowała się najlepiej. Przy planowaniu metamorfozy ogromne znaczenie ma jednak wiele innych czynników. Przykładem może być chociażby długość włosów do sylwetki: kobiety o sylwetce gruszki powinny unikać krótkich fryzur, natomiast posiadaczki szerokich barków poszerzą je dodatkowo długimi, kręconymi włosami. Duże znaczenie ma również to, jak dana osoba będzie czuła się w swojej nowej fryzurze. Nawet najlepiej dobrana fryzura dla drobnej twarzy czy misternie wycieniowane długie włosy nie będą atutem, jeśli ich posiadaczka marzyła o czymś zupełnie innym. Zawsze chciałaś mieć grzywkę, ale wszędzie czytasz, że nie jest to rozwiązanie dla Ciebie? Porozmawiaj ze specjalistą: doświadczony fryzjer dobierze taki wariant fryzury, by spełnić Twoje oczekiwania i jednocześnie podkreślić atuty urody. Jeśli nie wiesz, jak dobrać fryzurę i kolor włosów, wybierz się do renomowanego salonu, w którym z pewnością zyskasz wiele wskazówek i porad. Zazwyczaj w krótkiej rozmowie z fryzjerem jesteśmy w stanie przedstawić nasze preferencje co do fryzury, z jakich kosmetyków korzystamy oraz jak włosy zachowują się po ich myciu i suszeniu.

Dzięki rozmowie fryzjer ma “psychologiczny portret fryzury” i jest w stanie dobrać odpowiednie cięcie do przedstawionej fryzury. Przed podjęciem metamorfozy rozmowa jest wymagana!