Jak dbać o skórę głowy - Krystian Wojewoda Hair Design Przejdź do treści
Jak dbać o skórę głowy
Krystian Wojewoda Trendy

Jak dbać o skórę głowy

Dobre strzyżenie czy modna koloryzacja to nie wszystko. Na wizerunek i samopoczucie wpływa także ilość i jakość włosów oraz… zdrowa skóra głowy. Pielęgnacja może wyeliminować wiele nieestetycznych problemów, jak choćby łojotok, łupież czy łysienie, i poprawić kondycję włosów. Jak dbać o skórę głowy w sposób prawidłowy i skuteczny?

Większość osób precyzyjnie dobiera szampony i odżywki, kierując się wskazaniami typu: produkt przeznaczony do włosów suchych, normalnych, przetłuszczających się, zniszczonych, farbowanych… Właśnie – powszechnie zwraca się uwagę TYLKO na włosy, tymczasem pielęgnacja skóry głowy jest tak samo istotna, a dbanie o nią wymaga zwykle innych kosmetyków. Od czego zacząć?

Pielęgnacja skóry głowy zaczyna się od wizyty u trychologa…

To specjalista, który diagnozuje i pomaga pozbyć się dolegliwości związanych ze stanem skóry głowy. Analizuje kondycję cebulek i strukturę włosa, szuka przyczyn łupieżu, nadmiernego wypadania włosów, leczy łojotokowe zapalenie skóry, doradza, jak pozbyć się zaczerwienienia, krostek lub nadmiernego swędzenia czy uczucia ściągnięcia skóry głowy… Trycholog, nie fryzjer ani dermatolog, jest tą osobą, która dobiera indywidualną kurację i odpowiednią pielęgnację skóry głowy. Warto się do niego udać z kompletem choćby podstawowych badań krwi. Na podstawie wyników i szczegółowego wywiadu (tryb życia, sposób odżywiania, zażywane leki, choroby przewlekłe, schorzenia w rodzinie, samopoczucie psychiczne, nawyki pielęgnacyjne…) ustala on, z czym dana osoba się tak naprawdę boryka i zaleca odpowiednie środki – zabiegi i/lub kosmetyki pielęgnacyjne: peelingi, szampony, pianki, odżywki czy serum do skóry głowy, a także najbardziej wskazane w danym przypadku produkty do włosów. Problemy z kondycją włosów wynikają zazwyczaj ze złego stanu skóry głowy, która jest albo zbyt sucha i wrażliwa, albo się przetłuszcza.

Pielęgnacja wrażliwej i suchej skóry głowy

Wrażliwa skóra głowy to nie tylko skóra alergika, ale także każda wysuszona skóra, ponieważ jest ona w takim stanie bardzo podatna na podrażnienia. Jeśli odczuwa się swędzenie, pieczenie, obserwuje zaczerwienienie czy łuszczenie się naskórka, to z pewnością objawy nadwrażliwej, przesuszonej skóry głowy, wymagającej szczególnej pielęgnacji.

Co może być powodem suchej skóry głowy?

Wysuszenie i podrażnienia mogą być efektem nieprawidłowej pielęgnacji skóry głowy i/lub wynikiem wpływu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Do przesuszania dochodzi, gdy używa się nieodpowiednich kosmetyków, traktuje włosy i skórę zbyt ciepłą albo chlorowaną czy słoną wodą, gorącym (ale także mroźnym) powietrzem, wystawia na silne promienie słoneczne, przebywa w pomieszczeniach o zbyt niskiej wilgotności. Nie bez znaczenia jest również nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość wypijanej wody, naturalne zmiany hormonalne, stres, a nawet to, czy i jaką czapkę się nosi. Każdy, kto zauważa u siebie objawy suchej skóry głowy, powinien koniecznie zadbać o jej regularne nawilżanie – nie tylko po to, by złagodzić uciążliwe objawy (jak choćby świąd), ale również dla zdrowia i ładnego wyglądu włosów.

Jak nawilżyć skórę głowy?

Pielęgnacja skóry głowy nastawiona na jej nawilżenie to działania wieloaspektowe. Poza właściwie dobranymi kosmetykami, liczy się też sposób ich aplikacji, a także nawilżenie skóry niejako od środka oraz odpowiednia jej ochrona w niesprzyjających okolicznościach. Co zatem można/trzeba robić?

Co robić, aby nie przesuszać skóry głowy?

Aby mieć zdrową skórę głowy i nie dopuszczać do jej wysuszenia, trzeba pamiętać o kilku rzeczach…

Dobrze nawilżona skóra głowy zapewnia dobre samopoczucie, mniejsze ryzyko łupieżu… i znacznie większą szansę na ładny wygląd i szybszy porost włosów. A co, jeśli pojawia się problem przetłuszczonej skóry głowy?

Pielęgnacja przetłuszczającej się skóry głowy

Powszechny u wielu osób problem przetłuszczających się włosów to tak naprawdę kwestia przetłuszczonej skóry głowy, co wpływa oczywiście bezpośrednio na wygląd włosów. Taka skóra, podobnie jak ta przesuszona, wymaga szczególnej troski.

Dlaczego skóra głowy może się przetłuszczać?

Przyczyn łojotoku, czyli nadmiernej produkcji sebum, może być kilka. Czasami to wrodzona skłonność, niekiedy efekt przewlekłego stresu, zmian hormonalnych zachodzących w organizmie w okresie dojrzewania czy przekwitania, źle zbilansowanej diety, nieodpowiedniego doboru kosmetyków, zażywania niektórych leków… Przetłuszczenie skóry głowy, pozostawione bez stosownej reakcji, może mieć poważne konsekwencje. Poza nieestetycznym wyglądem, pojawia się między innymi ryzyko łojotokowego zapalenia skóry i nadmiernego wypadania włosów oraz łysienia.

Co robić i czego nie robić w przypadku przetłuszczającej się skóry głowy?

Oczyszczanie skóry głowy

Oczyszczanie skóry głowy, niezależnie od tego, czy jest to sucha, przetłuszczająca się, czy zupełnie zdrowa skóra głowy, jest podstawowym, obok mycia włosów, elementem ich pielęgnacji. To od kondycji skóry zależy kondycja włosów, ich wygląd, gęstość, a nawet tempo wzrostu…

Regularne czyszczenie skóry głowy receptą na sukces

Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy zakłada regularność. To, jak często dana osoba potrzebuje peelingu czy innego zabiegu oczyszczającego, jest kwestią indywidualną, ale regularne stosowanie zalecanych przez trychologa preparatów daje pewność pożądanego efektu i zapobiega nawrotom problemu.

Mycie włosów a pielęgnacja skóry głowy

Planując pielęgnację, trzeba brać pod uwagę to, że skóra głowy potrzebuje często czegoś innego, niż włosy, dlatego dobór odpowiednich preparatów jest tak istotny. Należy stawiać na te produkty, które „lecząc” skórę, nie obciążają włosów i odwrotnie – działając dobrze na włosy, nie podrażniają skóry głowy. Dobrym przykładem jest między innymi seria kosmetyków OLAPLEX przeznaczonych do domowej pielęgnacji.

Odpowiedni szampon i odżywka to podstawa

OLAPLEX No. 4 Bond Maintenance – to szampon odbudowujący, do codziennego stosowania, odpowiedni do każdego rodzaju włosów. Regeneruje, wzmacnia, nawilża i wygładza, a dodatkowo chroni włosy przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Ma właściwości antygrzybiczne i przeciwłupiezowe, redukuje swędzenie głowy, leczy suchość skóry i zapobiega wypadaniu włosów powodowanemu przez łojotok.

OLAPLEX No. 5 Bond Maintenance – delikatna, odbudowująca i nieobciążająca włosów odżywka. Doskonale poprawia kondycję włosów naturalnych, jak i cienkich czy zniszczonych wieloma zabiegami chemicznymi. Dodaje sprężystości i miękkości, nawilża, regeneruje i wzmacnia, a wszystko to między innymi dzięki bogatemu, naturalnemu składowi preparatu.

POLECAMY!