Jak dbać o skórę głowy
Dobre strzyżenie czy modna koloryzacja to nie wszystko. Na wizerunek i samopoczucie wpływa także ilość i jakość włosów oraz… zdrowa skóra głowy. Pielęgnacja może wyeliminować wiele nieestetycznych problemów, jak choćby łojotok, łupież czy łysienie, i poprawić kondycję włosów. Jak dbać o skórę głowy w sposób prawidłowy i skuteczny?
Większość osób precyzyjnie dobiera szampony i odżywki, kierując się wskazaniami typu: produkt przeznaczony do włosów suchych, normalnych, przetłuszczających się, zniszczonych, farbowanych… Właśnie – powszechnie zwraca się uwagę TYLKO na włosy, tymczasem pielęgnacja skóry głowy jest tak samo istotna, a dbanie o nią wymaga zwykle innych kosmetyków. Od czego zacząć?
Pielęgnacja skóry głowy zaczyna się od wizyty u trychologa…
To specjalista, który diagnozuje i pomaga pozbyć się dolegliwości związanych ze stanem skóry głowy. Analizuje kondycję cebulek i strukturę włosa, szuka przyczyn łupieżu, nadmiernego wypadania włosów, leczy łojotokowe zapalenie skóry, doradza, jak pozbyć się zaczerwienienia, krostek lub nadmiernego swędzenia czy uczucia ściągnięcia skóry głowy… Trycholog, nie fryzjer ani dermatolog, jest tą osobą, która dobiera indywidualną kurację i odpowiednią pielęgnację skóry głowy. Warto się do niego udać z kompletem choćby podstawowych badań krwi. Na podstawie wyników i szczegółowego wywiadu (tryb życia, sposób odżywiania, zażywane leki, choroby przewlekłe, schorzenia w rodzinie, samopoczucie psychiczne, nawyki pielęgnacyjne…) ustala on, z czym dana osoba się tak naprawdę boryka i zaleca odpowiednie środki – zabiegi i/lub kosmetyki pielęgnacyjne: peelingi, szampony, pianki, odżywki czy serum do skóry głowy, a także najbardziej wskazane w danym przypadku produkty do włosów. Problemy z kondycją włosów wynikają zazwyczaj ze złego stanu skóry głowy, która jest albo zbyt sucha i wrażliwa, albo się przetłuszcza.
Pielęgnacja wrażliwej i suchej skóry głowy
Wrażliwa skóra głowy to nie tylko skóra alergika, ale także każda wysuszona skóra, ponieważ jest ona w takim stanie bardzo podatna na podrażnienia. Jeśli odczuwa się swędzenie, pieczenie, obserwuje zaczerwienienie czy łuszczenie się naskórka, to z pewnością objawy nadwrażliwej, przesuszonej skóry głowy, wymagającej szczególnej pielęgnacji.
Co może być powodem suchej skóry głowy?
Wysuszenie i podrażnienia mogą być efektem nieprawidłowej pielęgnacji skóry głowy i/lub wynikiem wpływu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Do przesuszania dochodzi, gdy używa się nieodpowiednich kosmetyków, traktuje włosy i skórę zbyt ciepłą albo chlorowaną czy słoną wodą, gorącym (ale także mroźnym) powietrzem, wystawia na silne promienie słoneczne, przebywa w pomieszczeniach o zbyt niskiej wilgotności. Nie bez znaczenia jest również nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość wypijanej wody, naturalne zmiany hormonalne, stres, a nawet to, czy i jaką czapkę się nosi. Każdy, kto zauważa u siebie objawy suchej skóry głowy, powinien koniecznie zadbać o jej regularne nawilżanie – nie tylko po to, by złagodzić uciążliwe objawy (jak choćby świąd), ale również dla zdrowia i ładnego wyglądu włosów.
Jak nawilżyć skórę głowy?
Pielęgnacja skóry głowy nastawiona na jej nawilżenie to działania wieloaspektowe. Poza właściwie dobranymi kosmetykami, liczy się też sposób ich aplikacji, a także nawilżenie skóry niejako od środka oraz odpowiednia jej ochrona w niesprzyjających okolicznościach. Co zatem można/trzeba robić?
- Sucha skóra głowy wymaga, mniej więcej raz na tydzień, pilingowania, dzięki któremu usuwa się resztki martwego, łuszczącego się naskórka. Odtyka się w ten sposób pory skóry, pozwala jej swobodnie oddychać i – przede wszystkim – ułatwia przyjmowanie składników nawilżających. Bez tego zabiegu nawilżanie wysuszonej skóry nie przynosi wystarczających efektów. Dobrym peelingiem do przesuszonej skóry głowy jest między innymi preparat Kevin Murphy Scalp Spa Scrub, który delikatnie złuszcza naskórek, oczyszcza, nawilża oraz reguluje wydzielanie sebum, co zapobiega jednocześnie przetłuszczaniu się włosów. Produkt bazuje na perlicie – wulkanicznym minerale pod postacią drobnych kuleczek, dzięki czemu jest wyjątkowo skuteczny i łatwo się go aplikuje.
- Nawilżająca pielęgnacja suchej skóry głowy i łagodzenie podrażnień to również codzienne wcierki. Polecane w tej sytuacji preparaty to te, które zawierają nawilżające oleje (na przykład olej kokosowy) i wyciągi roślinne o „uspokajającym” działaniu na skórę (jak między innymi aloes), ale nie tylko. Przy bardzo wrażliwej, alergicznej skórze można również sięgnąć po serum na bazie ekstraktu z selera oraz olejku różanego i lawendowego (Kevin Murphy Scalp Spa Serum do problematycznej skóry głowy), które nawilża swędzącą skórę głowy i przynosi jej ukojenie.
- Przywrócenie skórze równowagi w zakresie nawilżenia ułatwia odpowiedni szampon do suchej i swędzącej skóry głowy. Doskonały efekt dają na przykład szampony micelarne o przyjaznym dla skóry głowy pH. Jednym z takich produktów jest Kevin Murphy Scalp Spa Wash oparty na wodzie micelarnej z dodatkiem ekstraktu z nasion selera, oleju kokosowego i wody różanej. Łagodzi, czyści i nawilża skórę głowy (oraz włosy), a stosowany regularnie, zapobiega dalszemu przesuszaniu.
Co robić, aby nie przesuszać skóry głowy?
Aby mieć zdrową skórę głowy i nie dopuszczać do jej wysuszenia, trzeba pamiętać o kilku rzeczach…
- Należy dobrze nawadniać organizm. Wypijanie dwóch litrów wody dziennie „nawilża” skórę od środka i wpływa na jej lepszą kondycję.
- Warto wzbogacić codzienne menu w surowe warzywa, produkty pełnoziarniste, kwasy tłuszczowe zawarte między innymi w rybach, orzechach, awokado… które mają istotny wpływ na odżywienie skóry – również skóry głowy. Dobrze zminimalizować natomiast w diecie ilość soli, cukru i wszelkiego rodzaju konserwantów.
- Najlepiej unikać używek (alkohol, papierosy), ponieważ tak samo, jak niszczą one skórę twarzy, pogarszają też stan skóry na głowie.
- Aby nie przesuszać skóry głowy, trzeba dbać również o nawilżanie powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach, w których spędza się najwięcej czasu.
- Trzeba chronić skórę zarówno przed słońcem i upalnymi temperaturami latem, jak i zimą, przed mrozem – nosząc czapkę, ale wyłącznie taką, która wykonana jest z naturalnych materiałów – skóra głowy musi oddychać.
- Nie wolno stosować żadnych „agresywnych” kosmetyków zawierających wysuszający skórę alkohol, zatykające pory silikony, parafinę etc. Sucha skóra głowy „lubi” preparaty delikatne i naturalne.
- I rzecz najważniejsza, czyli właściwa technika mycia oraz suszenia głowy i włosów. Najlepiej myć je w letniej wodzie i delikatnie osuszać „dotykowo” (bez pocierania) ręcznikiem z mikrofibry. Gorąca woda przyczynia się do przesuszania skóry, a do tego sprawia, że włosy są po myciu szorstkie i matowe.
Dobrze nawilżona skóra głowy zapewnia dobre samopoczucie, mniejsze ryzyko łupieżu… i znacznie większą szansę na ładny wygląd i szybszy porost włosów. A co, jeśli pojawia się problem przetłuszczonej skóry głowy?
Pielęgnacja przetłuszczającej się skóry głowy
Powszechny u wielu osób problem przetłuszczających się włosów to tak naprawdę kwestia przetłuszczonej skóry głowy, co wpływa oczywiście bezpośrednio na wygląd włosów. Taka skóra, podobnie jak ta przesuszona, wymaga szczególnej troski.
Dlaczego skóra głowy może się przetłuszczać?
Przyczyn łojotoku, czyli nadmiernej produkcji sebum, może być kilka. Czasami to wrodzona skłonność, niekiedy efekt przewlekłego stresu, zmian hormonalnych zachodzących w organizmie w okresie dojrzewania czy przekwitania, źle zbilansowanej diety, nieodpowiedniego doboru kosmetyków, zażywania niektórych leków… Przetłuszczenie skóry głowy, pozostawione bez stosownej reakcji, może mieć poważne konsekwencje. Poza nieestetycznym wyglądem, pojawia się między innymi ryzyko łojotokowego zapalenia skóry i nadmiernego wypadania włosów oraz łysienia.
Co robić i czego nie robić w przypadku przetłuszczającej się skóry głowy?
- Podobnie jak przy zbyt suchej skórze głowy, także w tym przypadku należy unikać zbyt ciepłej wody, wysokiej temperatury i suszenia włosów gorącym powietrzem. Wszystko to zaburza bowiem naturalną równowagę charakterystyczną dla zdrowej skóry głowy i pożądaną także w tym przypadku.
- Przetłuszczająca się skóra głowy wymaga zmiany menu: redukcji tłuszczów i węglowodanów, ograniczenia używek oraz zwiększenia ilości witamin w codziennych posiłkach.
- O ile w przypadku suchej skóry zaleca się masaż głowy, przy tłustej skórze trzeba go unikać, dlatego mycie głowy czy wcieranie w skórę kosmetyków musi się odbywać powoli i delikatnie, aby nie pobudzać skóry do jeszcze większego łojotoku.
- Uwaga! Stosując preparaty regulujące nadmierną aktywność gruczołów łojowych (najczęściej to płukanki ziołowe), należy pamiętać, że często – „przy okazji” – przesuszają one włosy. Im trzeba koniecznie zapewnić nawilżenie.
- Pielęgnacja łojotokowej skóry głowy wymaga również (choć nie tak często, jak w przypadku skóry suchej) peelingu, aby oczyścić zatkane mieszki włosowe oraz preparatu kondycjonującego, jak pianka oczyszczająca Kevin Murphy Scalp Spa Treatment regulująca wydzielanie sebum, pomocna zarówno przy suchej skórze, jak i nadmiarze tłuszczu.
- Bardzo istotnym zaleceniem jest ponadto… niedotykanie włosów i skóry na głowie. Każde przeczesanie ich dłonią, poprawienie, przesunięcie palców po skórze etc. to po pierwsze brudzenie włosów (na skórze dłoni też jest łój), a po drugie prowokowanie, czy też pobudzanie skóry i zwiększanie aktywności gruczołów.
Oczyszczanie skóry głowy
Oczyszczanie skóry głowy, niezależnie od tego, czy jest to sucha, przetłuszczająca się, czy zupełnie zdrowa skóra głowy, jest podstawowym, obok mycia włosów, elementem ich pielęgnacji. To od kondycji skóry zależy kondycja włosów, ich wygląd, gęstość, a nawet tempo wzrostu…
Regularne czyszczenie skóry głowy receptą na sukces
Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy zakłada regularność. To, jak często dana osoba potrzebuje peelingu czy innego zabiegu oczyszczającego, jest kwestią indywidualną, ale regularne stosowanie zalecanych przez trychologa preparatów daje pewność pożądanego efektu i zapobiega nawrotom problemu.
Mycie włosów a pielęgnacja skóry głowy
Planując pielęgnację, trzeba brać pod uwagę to, że skóra głowy potrzebuje często czegoś innego, niż włosy, dlatego dobór odpowiednich preparatów jest tak istotny. Należy stawiać na te produkty, które „lecząc” skórę, nie obciążają włosów i odwrotnie – działając dobrze na włosy, nie podrażniają skóry głowy. Dobrym przykładem jest między innymi seria kosmetyków OLAPLEX przeznaczonych do domowej pielęgnacji.
Odpowiedni szampon i odżywka to podstawa
OLAPLEX No. 4 Bond Maintenance – to szampon odbudowujący, do codziennego stosowania, odpowiedni do każdego rodzaju włosów. Regeneruje, wzmacnia, nawilża i wygładza, a dodatkowo chroni włosy przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Ma właściwości antygrzybiczne i przeciwłupiezowe, redukuje swędzenie głowy, leczy suchość skóry i zapobiega wypadaniu włosów powodowanemu przez łojotok.
OLAPLEX No. 5 Bond Maintenance – delikatna, odbudowująca i nieobciążająca włosów odżywka. Doskonale poprawia kondycję włosów naturalnych, jak i cienkich czy zniszczonych wieloma zabiegami chemicznymi. Dodaje sprężystości i miękkości, nawilża, regeneruje i wzmacnia, a wszystko to między innymi dzięki bogatemu, naturalnemu składowi preparatu.
POLECAMY!